/ در پایان نامه نویسی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

پروپوزال چیست؟ + آموزش ویدیویی

پروپوزال طرح کلی یک پایان نامه

پروپوزال یک طرح کلی از یک پایان نامه است که شما به دانشگاه ارائه می کنید. یکی از نکات مهم و پایه ای برای انجام کارهای پژوهشی و و تحقیقاتی ، پروپوزال یا همان طرح تحقیق است. آن را می توان همانند نقشه یک ساختمان در نظر گرفت که پیش از ساختن آن طراحی شده و روش انجام کار و مراحل آن را نشان می دهد. معمولا با اهداف مختلفی مانند پروژه های تحقیقاتی در سطح کشور یا پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود. این طرح شامل مواردی می شود که در یک فایل  معمولا ورد از سایت دانشگاه دانلود می کنید. این فایل شامل قسمت هایی است که باید صحیح نوشته شود. یک پروپوزال شامل موارد: عنوان تحقیق،پیشینه تحقیق، فرضیات، اهداف، مدل مفهومی و… می شود.

پروپوزال چیست؟

پیشنهادهٔ پژوهشی (به انگلیسی Research proposal) نقشه و رکن اصلی هر تحقیق است که در آن پژوهشگر مسیر و اهداف تحقیق خود را مشخص می‌کند و سپس جهت دستیابی به اهداف به جستجو و آزمایش می‌پردازد. انگاره‌ای است که در آن پژوهشگر پرسشی را به عنوان پرسش مورد پژوهش برگزیده و فرضیات اولیه‌ای را پیرامون آن مطرح می‌کند و در ادامه در تحقیقجامعی آن را بسط داده و نتایجی را در راستای تأیید و تثبیت ادعای خود ارائه می‌نماید. در دوره کارشناسی ارشد و دکترا و نیز گاهی در دوره کارشناسی، محقق پیش از تمرکز بر روی موضوع مورد مطالعه خود لازم است آن را در قالب پروپوزال ثبت نماید و ادعاها، فرضیات و ضرورتهای تحقیق خود را مطرح کند.

این مقاله را حتما بخوانید: رعایت نکاتی برای داشتن یک دفاع موفق

اجزای تشکیل دهنده پروپوزال  

۱- عنوان تحقیق : اولین مرحله در پروپوزال نویسی تعیین عنوان پژوهش است. در تهیه عنوان پژوهش توجه به نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • عنوان تحقیق باید نه خیلی کوتاه و نه خیلی طولانی باشد
  • بهتر است که عنوان پژوهش متغیرهای وابسته را نشان دهد
  • عنوان باید اشاره به موضوعی جدید داشته باشد
  • عنوان باید نشان دهنده موضوعی باشد که جامعه به آن نیازمند است
  • موضوع پژوهش باید قابل اجرا باشد
  • موضوع پژوهش باید اهداف را مشخص کند

۲- واژه ها و اصطلاحات : در این بخش از پروپوزال نویسی ، تعدادی از واژه های تخصصی آورده شده و با استفاده از منابع معتبر برای آن ها تعاریفی نوشته می شود.

۳- بیان مسئله در پروپوزال نویسی : در این قسمت مسائل و سوالاتی که ذهن پژوهشگر را درگیر کرده و برای یافتن پاسخ آن ها اقدام به پژوهش می کند ، ارائه می شود.

۴- ضرورت و اهمیت پژوهش : در این قسمت پژوهشگر به بررسی این موضوع که این پژوهش چه اهمیتی دارد و از نتایج آن در چه زمینه ای استفاده می شود ، می پردازد.

۵- پیشینه تحقیق : در این قسمت از پروپوزال نویسی ، پژوهشگر به ارائه توضیحاتی از پژوهش های قبل که توسط افراد دیگر در رابطه با موضوع خود انجام شده است ، می پردازد.۶- اهداف : در این قسمت اهداف اصلی از پژوهش بیان می شود.

۷- سوالات : در این قسمت سوالاتی در مورد پژوهش مطرح می شود.

۸- فرضیه : در این قسمت از پروپوزال نویسی ، پژوهشگر حدسیات خود در رابطه با موضوع را بیان می کند.

۹- روش ها و مراحل پژوهش : در این قسمت نوع تحقیق و مراحلی که برای انجام آن انجام شده است ، بیان می شود.

۱۰- کاربرد نتایج : در این قسمت به سازمان ها و گروه هایی که می توانند از نتایج پژوهش استفاده کنند ، اشاره می شود.

۱۱- محدودیت های تحقیق : در این قسمت از پروپوزال نویسی ، موانع و محدودیت هایی که در مقابل پژوهشگر وجود داشته است بیان می شود.

دانلود ویدیو

نوشته های مشابه

رعایت نکاتی برای داشتن یک دفاع موفق

صبح یکی از روزهای اردیبهشت برای شرکت در یک سمینار آموزشی دعوت شده بودم. وقتی به مکان مورد نظر رسیدیم…

کاور لتر یک مقاله + آموزش ویدیویی

کاور لتر (cover letter) چیست؟ در این بخش نحوه نوشتن کاور لتر (Cover letter) برای مقاله، کاور لتر Cover letter برای ثابمیت…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =