/ در مقاله اقتصاد / توسط

نقش مالیات در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

موضوع مقاله: نقش مالیات در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

چکیده مقاله:

  اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود، که قطعا باور مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. یکی از مهمترین محورهای اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درامدهای نفتی می باشد. مالیات ها به عنوان معمولترین و مهمترین منبع مالی برای تامین درآمدهای عمومی و یکی از موثرترین ابزارهای سیاست های مالی دولت به شمار می روند. دولت می تواند به واسطه آن بسیاری از خدمات اجتماعی و رفاهی را در خدمت مردم قرار دهد و به بسیاری از فعالیت ها و جریانات اقتصادی و اجتماعی سمت و سوی لازم را ببخشد . بالا بودن سهم منابع حاصل از فروش نفت و پایین بودن سهم وصولی های مالیاتی در ترکیب منابع بودجه عمومی دولت، علاوه بر آن که عوارض ناگواری را همچون وابستگی درآمد کشور به صدور یک کالا در بر دارد، اقتصاد کشور را از امکان استفاده موثرتر از مالیات ها برای اعمال سیاست مالی محروم ساخته است. شاخص های ارزیابی نظام مالیاتی ایران نظیر سهم پایین مالیات ها از تولید ناخالص داخلی و منابع تامین بودجه، بیانگر آن است که نظام مالیاتی کشور از ساختار مطلوبی برخوردار نیست. در این مقاله ضمن تعریف و بیان مفهوم اقتصاد مقاومتی ساختار نظام مالیاتی ایران و موانع و مشکلات آن و نقاط ضعف آن بررسی شده است در ضمن با هدف بهبود نظام مالیاتی کشور اصلاحات ساختاری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه شده است.

واژگان کلیدی: مالیات ، نظام مالیاتی ایران ، اقتصاد مقاومتی .

نویسندگان: AIGH TVCHNKDH

سال انتشار: 1395

تعداد صفحات: 17

قیمت (تومان): 2500

نوشته های مشابه

بررسی رابطه سرمایه نمادین مبتنی بر الگوی ایرانی- اسلامی با سرمایه روانشناختی مثبت مدیران (مطالعه موردی: مدیران و کارکنان دانشگاه آزاد ایلام)

موضوع مقاله: بررسی رابطه سرمایه نمادین مبتنی بر الگوی ایرانی- اسلامی با سرمایه روانشناختی مثبت مدیران (مطالعه موردی: مدیران و…

تعيين تركيب بهينه استراتژي هاي سازمان با رويكرد برنامه ريزي آرماني

موضوع مقاله: تعيين تركيب بهينه استراتژي هاي سازمان با رويكرد برنامه ريزي آرماني چکیده مقاله:  اهمیت و نقش استراتژی در…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *