/ در روش تحقیق / توسط

منشور اخلاقی در پژوهش

رعایت اصول اخلاقی در پژوهش یکی از ارکان و عناصر اساسی برای پژوهش اثربخش می باشد و عدم رعایت اصول اخلاقی در انجام پژوهش خسارات جبران ناپذیری را در سطح خرد و کلان وارد خواهد نمود.

در کشورهای پیشرو در امر پژوهش موازین اخلاقی برای پژوهش تدوین و لازم الاجرا شده است. در ایران نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان متولی امر آموزش عالی و پژوهش در کشور موازین اخلاق در پژوهش را تدوین و به دانشگاه‌های ارسال نموده است. اصولاً رعایت اخلاق پژوهش تنها به پژوهشگران برنمی‌گردد بلکه بخش مهمی از اخلاق پژوهش متوجه سازمان‌های پژوهشی یا متولیان امر پژوهش است که می‌توان از آن به‌عنوان اصول اخلاقی سازمان‌های پژوهشی یادکرد. بنابراین، برخوردار شدن از جامعه سالم پژوهشی مستلزم رعایت اصول اخلاقی پژوهش توسط پژوهش گران از یکسو و سازمان‌های متولی پژوهش از سوی دیگر است. همچنین داشتن علم و آگاهی کافی از اصول و موازین اخلاق پژوهش موجب پیشگیری از بروز بسیاری از اتفاقات و تخلفات آگاهانه یا ناآگاهانه در حوزه پژوهش خواهد شد.

این مقاله را بخوانید: کاور لتر یک مقاله

مطالب ارائه شده در این متن که برگرفته از “منشور و موازین اخلاق پژوهش” کمیته اخلاق پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد، که با هدف پیشگیری از بروز تخلفات پژوهشی آگاهانه یا ناآگاهانه ارائه گردیده است. این مجموعه مشتمل بر موازین اصلی اخلاق پژوهش می‌باشد که دانستن آن‌ها برای پژوهشگران الزامی است و شامل ویژگی‌های لازم برای محقق، مسئولیت‌های محقق، رفتارهای سوء پژوهشی (بی‌اخلاقی در پژوهش)، و شیوه ارجاع دهی (استناد) و ضوابط انتشار در امر پژوهش می‌باشد.

نوشته های مشابه

رفتارهای سوء پژوهشی

با وجود فن‌آوری‌های نوین، نشر و گسترش دانش به‌راحتی صورت می‌گیرد و دستاوردهای علمی در اندک زمانی به صورت رایگان…

یکپارچگی زنجیره تأمین

چکیده مفهوم زنجیره تأمین، ابتدا در سال 1985 به وسیله هولیهان پیشنهاد شد و شامل مدیریت "همه فرآیندها و فعالیتهای…

2 دیدگاه

  1. تعقیب: مسئولیت‌های محقق - انجام پایان نامه

  2. تعقیب: اصالت پژوهش + آموزش ویدیویی - انجام پایان نامه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =