/ در مقاله نویسی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مقاله علمی پژوهشی چیست؟ + آموزش ویدیویی

مقاله علمی پژوهشی چیست؟

مقاله علمی پژوهشی ، مقاله است که نوآوری داشته باشد و جستجوی یه بحث جدید در تاریخ علم که قبلا در مورد آن کاری نشده است،  دشوار است. این نوآوری نباید فقط در روش جدید، تعریف جدید، مساله جدید و … در تاریخ علم باشد. هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس وبنیان کار ارائه می شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی میکند. این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، این مقالات در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند. مقاله پژوهشی بیش از مجموع منابع شما است، بیش از مجموعه ای از اطلاعات مختلف در مورد یک موضوع، و بیش از یک بررسی از ادبیات در یک زمینه است.
اما میخواهیم ببینیم برای نگارش مقالات علمی پژوهشی چه بخش ها و مواردی مورد نیاز است؟
بخش های اساسی یک مقاله علمی پژوهشی به ترتیب زیر است:
عنوان ؛اسامی نویسندگان ؛چکیده؛ بدنه مقاله شامل مقدمه،پیشینه تحقیق؛ روش تحقیق؛ نتایج؛ جمعبندی شامل بحث و مقایسه، کاربرد نتایج در دنیای واقعی، پیشنهاد تحقیقات آینده؛ سپاسگزاری و منابع . ما سعی میکنیم در این مقاله هرکدام از این بخش ها را به تفصیل بیان کنیم.

یک مقاله علمی پژوهشی از ایده تا عمل

تعداد زیادی از تکالیف وجود دارد که مردم در مدارس و موسسات عالی قرار دارند، که هر کدام به نحوی خود دشوار و مسئول هستند. در میان تمام انواع مختلف تکالیف دانشگاهی، نوشتن مقاله پژوهشی اغلب به عنوان یکی از پیچیده ترین و پیچیده ترین مشکلات دانشجویان مطرح می شود. آیا این واقعا استرس زا و سخت است که آن را اداره کنیم؟ پاسخ فردی است و بستگی به موضوع ندارد که شما در حال تحصیل هستید، اما بیشتر در توانایی و دانش شخصی خود است. هدف این کار، قواعد و اهداف اصلی آن چیست و چگونگی رسیدگی به آن سریع تر و آسان تر است – در این مقاله ما به شما پاسخ خواهیم داد.

۱٫ عنوان مقاله علمی پژوهشی

این بخش موضوع پژوهش را به طور خلاصه برای خواننده ارائه می کند و باید با موضوع و اهداف تحقیق هم خوانی داشته باشد. این بخش بهتر است بیش از یک سطر نباشدو تا حد امکان جامع و مانع باشد. عنوان مقاله میشه گفت ستون اصلی یک تحقیق است اگه این بخش با نواقصی روبه رو شود در کل تحقیق اثراتش را خواهد گذاشت.

۲٫ اسامی نویسندگان (افیلیشن) مقاله علمی پژوهشی

اسامی نویسندگان اغلب زیر عنوان مقاله آورده می شود. مشخصات، آدرس، تلفن، فاکس و مشخصات نویسندگان در این بخش ذکر می شود.

۳٫ چکیده مقاله علمی پژوهشی

این بخش معمولا بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ کلمه است(از نیم تا یک صفحه). در چکیده با بیانی گذشته نگر ابتدا موضوع و یا هدف پژوهش در حداکثر دوسطر توضیح داده می شود.آنگاه روش پژوهش که شامل جامعه، نمونه،روش اجرا، زمان و مکان اجرای پژوهش و ابزار جمع آوری داده ها است مجموعا در حداکثر سه تا چهار سطر توضیح داده می شود و آنگاه شرح تحلیل یا نتایج کلی پژوهش در دو تا سه سطر انجام می گیرد.چکیده باید آیینه تمام نمای مقاله باشد.

بخش چکیده به دو دلیل حائز اهمیت است:

  • این بخش برای اطلاع رسانی به سایر محققان در سایت های اینترنتی قرار می گیرد تا دیگران از حاصل تلاش نویسنده بهره مند گردند.
  • دوم به این خاطر که خواننده با مطالعه این بخش است که تصمیم می گیرد مابقی مقاله را بخواند یا نه. چکیده را بعد از اینکه مقاله تکمیل شد، می نویسند.

این مقاله را حتما بخوانید: انواع روش های رفرنس دهی

۴٫ کلمات کلیدی مقاله علمی پژوهشی:

کلید واژه شامل یک تا حداکثر سه کلمه می باشد و در جستجوها به عنوان پل ارتباط بین جستجوگر ومطلب قرار گرفته و او را به محتوا نزدیک تر میکند. نویسنده مقاله کلماتی که اصل مقاله براساس آن نوشته شده است را به عنوان کلمات کلیدی معرفی میکند. هر چه در این کار بیشتر دقت کنیم، بهتر میتوانیم جستجو کنندگان را به مقالمون نزدیک تر سازیم.

۵٫ مقدمه مقاله علمی پژوهشی:

این بخش خود به سه بخش تقسیم می شود: برای آشنایی بیشتر خواننده تعریفی کلی از موضوع داده می شود بعد از این بخش به اهداف در نظر گرفته شده از انجام تحقیق پرداخته می شود و در بخش آخر نیز به ساختار های بعدی مقاله اشاره می شود.

۶٫ ادبیات پژوهش مقاله علمی پژوهشی:

این بخش شامل مبانی نظری و تحقیقاتی است که قبلا توسط اشخاص دیگری انجام شده است که سعی می شود نقاط ضعف و قوت این کارهای قبلی مورد سنجش قرار می گیرد. مقاله انجام شده کنونی هم با با کارهای قبلی مقایسه میشود.

۷٫ روش تحقیق مقاله علمی پژوهشی:

این بخش نوع تحقیق را مشخص میکند. روش نمونه گیری، ابزار تحقیق، جامعه و نمونه، میزان پایایی و روایی تو چگونگی انجام پژوهش را مشخص می کند.

۸٫ نتایج و یافته ها مقاله علمی پژوهشی:

در بخش نتایج و یافته ها مشخص می شود که نتایج به دست آمده فرضیات تحقیق را تایید میکنند یا نه. اگه فرضیات مورد تایید قرار بگیره به شیوه ای واضح و روشن بیان می شوند.
پیشنهاد هایی برای تحقیقات آینده : در این قسمت نویسنده راه را برای ادامه تحقیقات بوسیله دیگران و یا برای خود در آینده هموار نموده، و حداقل باید یک عنوان مقاله جدید(کوتاه، مناسب، زیبا و جذاب) مرتبط با مقاله حاضر خود را، به خواننده ارائه نماید.

۹٫ سپاسگزاری

در طول تحقیق کسانی که به پژوهشگر کمک کرده اند بهتر است به نحوی تشکر و قدردانی خود را بیان کنند که این بخش به همین منظور می باشد. این قسمت بهتر است بین ۲-۵ سطر باشد البته آوردن این بخش اختیاری است و میتوان ننوشت.

۱۰٫ منابع:

 یکی از ملاک های ارزشیابی یک مقاله علمی چگونگی استفاده از منابع دسته اول و بروز است .هر چه غنای علمی منابع استفاده شده در مقاله بیشتر و بهتر باشد مقاله از استحکام علمی بیشتری برخوردار است . هنگامی که نام نویسنده و تاریخ انتشار اثری در پرانتز ذکر می شود باید در بخش پایانی مقاله ، فهرست منابع به ترتیب حروف الفبا ارائه شود در صورتی که از یک نویسنده چندین اثر در یک مقاله مورد استفاده قرار بگیرد برای شناسایی منبع باید از شماره های ۱و۲و… یا حروف الفبا الف،ب،… استفاده شود.

این مقاله را حتما بخوانید: رفتارهای سوء پژوهشی

دانلود ویدیو

نوشته های مشابه

مهم‌ترین اصول و معیارهای پژوهش های علمی چیست؟

یکی از مهم‏ترین ابعاد مقاله علمی، محتوای علمی و ارزشمندیِ کیفی آن است. مقاله باید یافته ‏های مهمی را در…

شیوه ارجاع درون متنی و منبع نویسی بر اساس فرمت APA

APA از عبارت Associasions Phsycological American  (انجمن روانشناسی امریکا) اقتباس شده است و امروزه مرسومترین شیوه ماخذ نویسی در جهان به شمار می…

يك ديدگاه

  1. تعقیب: شیوه ارجاع درون متنی و منبع نویسی بر اساس فرمت APA - انجام پایان نامه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =