/ در روش تحقیق / توسط
آخرین زمان ویرایش:

طراحی الگو؛ تعریف مدل

الگو نمایشی خاص از یک واقعیت است (مهرگان,۱۸). یعنی تصویری گویا، ساده و مختصر از واقعیت بوده و مسائل پیچیده را به صورت آسان و قابل درک ارائه میکند. طراحی الگوها در زمینه های مختلف علمی و حرفه ها و مشاغل گوناگون صورت می پذیرد و روز به روز بر اهمیت طراحی الگو افزوده می شود.

مدل از ریشه لاتینی modus به معنای اندازه گرفته شده است. مدل همچنین به ما کمک می کند که به متن و درون پدیده هایی که نمیتوانیم مستقیما آن ها را ببینیم هدایت شویم. مدل جزئی کوچک یا بازسازی کوچکی از یک شیء بزرگ است که از لحاظ کارکرد با شیء واقعی یکسان است (گرجی & برخورداری,۱۳۸۸).در واقع اهمیت الگو بدان لحاظ است که تصویری تخمینی از واقعیت بوده و می تواند پایه های علمی برای پژوهش ها، خلاقیت ها و نوآوری های بنا کند. برخی از کتب جامعه شناسان فرانسویف الگو را معادل انگلیسی paatern دانسته و بین این مفهوم و الگو تفاوت قائل شده اند.

طراحی الگو؛ تعریف مدل

طراحی الگو؛ تعریف مدل

واژه pattern  بیشتر به ساخت و روابط بین عناصر یک واقعیت توجه دارد و طرح ساده شده ای است که خطور اساسی یک مجموعه اجتماعی و نسبت های موجود بین آن ها را مشخص می کند (سلطانی,منصوری,فرزین,۱۳۹۱)؛ ولی با این وجود تفکر قالب، یکسان تلقی کردن دو مفهوم فوق است.

این مقاله را مطالعه کنید: پژوهش توصیفی و انواع آن

کارکرد الگو عبارت است از کوشش برای ساده ترین کرده و آسان تر فهماندن واقعیت از طریق تنظیم عناصر و وارد کردن نظمی در آن ها؛ مثلا  می توان طرح منطقی روابطی را که بین برخی از عناصر یک سیستم وجود دارد به شکل یک پیکره در آورد.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *