/ در روش تحقیق / توسط

ساختار مقاله

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات میتوان گفت که همه پبشرفت های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است.

ا ز آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی می‌باشد، در اینجا سعی شده است که به بررسی روش‌های صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود. یک مقاله اصیل علمی شامل قسمت‌ها و بخش‌های زیر می‌باشد.

   عنوان (Tittle)

 .۲    نام نویسنده (Author)

   وابستگی سازمانی و آدرس (Affiliation)

 .۴  چکیده (Abstract)

   کلمات کلیدی (Keywords)

   مقدمه (Introduction)

۷  هدف (Aims and objectives)

.۸     مرور ادبیات یا چارچوب تحقیق (Literature Review or Related Work)

 .۹    مواد و روش‌ها (Materials and methods)

 .۱۰  نتایج  و یافته‌ها (Results)

 .۱۱  بحث (Discussion)

 .۱۲  نتیجه‌گیری (Conclusion)

۱۳  . مراجع  و منابع (References)

 .۱۴  ضمیمه(Appendix)

عنوان

در نگارش عنوان سعی کنید از واژه‌هایی استفاده کنید که محورهای اساسی مقاله شما را تشکیل می‌دهند. عنوان باید کوتاه، روشن و درعین حال آینه تمام نمای محتویات مقاله شما باشد. توصیه می‌شود که متغیرهای اصلی و پارامترهای مهمی که در مقاله با آن‌ها سروکار دارید را در عنوان بگنجانید. عنوان را در بالای صفحه و در وسط درج کنید وازکشیدن خط زیر آن خودداری کنید و از بکار بردن حروف خوابیده خودداری کنید.

نام نویسندگان وآدرس

بلافاصله پس از عنوان لازم است نام نویسندگان مقاله را با تقدم نام نویسنده اصلی درج نمایید. توجه داشته باشید که در درج نام افراد از ذکر القاب مانند جناب آقای، پرفسور، دکتر و….  خودداری نمایید. اسامی نویسندگان و همکارانی که در مطالعه شرکت داشته اند باید بطور کامل ذکر شود. همچنین نویسنده اصلی که مسئول ارتباط با خوانندگان است باید مشخص شده و آدرس کامل و شماره تلفن وی در اختیار خوانندگان قرار گیرد.. اگر پژوهش به وسیله دو یا چند نفر انجام بگیرد و همه آنها به یک دانشگاه یا مؤسسه وابسته باشند، نام مؤسسه یک‏بار، آن هم به دنبال نام مؤلفان ذکر می‏شود. اما اگر هر یک از مؤلفان به سازمان خاصی وابسته باشند، باید بعد از نام هر یک از آنان، بلافاصله نام مؤسسه‏ای که به آن وابسته‏اند، ذکر شود. ترتیب قرار گرفتن نام مؤلفان به دنبال یکدیگر، معمولاً متناسب با میزان مشارکت آنان در انجام پژوهش است؛ اما اگر میزان مشارکت همه افراد در اجرای پژوهش یکسان باشد، اسامی آنان به ترتیب حروف الفبا در دنبال هم قرار می‏گیرد.

چکیده

ساختار چکیده به دو نوع ساختاری و غیر ساختاری تقسیم می‌شود. ازنظر نظم سیستماتیک، نگارش مطالب چکیده و محتوای آن در هر دو نوع ساختار شرایط یکسانی دارند. در چکیده ساختاری عناوین ارکان چکیده قید می‌گردد، در حالی در چکیده غیر ساختاری بی آن که عناوین ذکر شوند ارکان چکیده تدوین می‌شود. چکیده ساختاری دارای ارکانی به شرح زیر است: زمینه، هدف، مواد و روش‌ها، یافته‌ها، نتیجه‌گیری، کلیدواژه‌ها

این مقاله را حتما بخوانید: تیم سازی + آموزش ویدیویی

مقدمه

مقدمه باید در پاسخگوی این سؤالات باشد: چه مطالعه‌ای انجام داده‌اید؟ چه سؤال مهمی مطرح بوده؟ چه اطلاعاتی درباره این سؤال قبل از انجام پژوهش در اختیار دارد؟ چگونه این مطالعه به دانش موجود می‌افزاید؟

مواد و روش‌ها

این بخش مقاله اهمیت زیادی دارد، زیرا معرف وجه علمی مقاله است. یافته‌های یک مقاله هرچقدر جدید باشند، زمانی دارای ارزش است که از اعتبار مطلوبی برخوردار باشند. این بخش تشریح می‌نماید که اعتبار علمی یافته تا چه میزان است. مواد و روش‌ها، بیانگر چگونگی انجام پژوهش است. در این قسمت در مورد تغییر بیشتر بحث شده و روش اندازه‌گیری و میزان دقت و چگونگی کنترل آن‌ها بیان می‌شود. هدف اساسی از بیان روش آن است که به‌گونه‌ای دقیق، چگونگی انجام پژوهش، گزارش گردد تا خواننده بتواند آن را تکرار نماید در و همچنین درباره اعتبار نتایج داوری کند؛ بنابراین مؤلف باید همه مراحل اجرا، از جمله آزمودنی‏ها، ابزارهای پژوهش، طرح پژوهش، روش اجرا و روش تحلیل داده‏ها را بیان کند.

یافته‌ها

هدف از این بخش ارائه یافته‌های کلیدی پژوهش به صورت عینی و بدون دست‌کاری است. در این بخش باید بانظمی منطقی همراه با جداول و نمودارها، شرحی دقیق از یافته‌ها درج نمایید خلاصه تحلیل آماری را می‌توان در متن یا به صورت نمودار و جدول ارائه نمود. استفاده از اعداد، جداول و نمودارها کمک ارزنده‌ای به ارائه مطلب به‌طور ساده‌تر می‌نماید اما لازم است داده‌های جداول و نمودارها به‌طور کامل تشریح شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. در مواردی که از روش‌ها و آزمون‌های آماری برای بررسی نتایج و تحلیل داده‌ها استفاده شده باشد، باید نوع آن نیز ذکر شود.

بحث و نتیجه‌گیری

در این قسمت به تفسیر نتایج ارائه‌شده می‌پردازیم. در این قسمت محقق باید به نتیجه معقول، منطقی و مستدل برسد. نداشتن تعصب و سوگیری غیرمنصفانه در نتیجه‏ گیری، ارتباط دادن نتایج با مباحث مطرح شده در پیشینه، ارائه راهبردها و پیشنهادهایی برای تحقیقات آینده، مشخص‏ کردن نقش نتایج در پیشبرد علوم بنیادی و کاربردی و امثال آن، از جمله مواردی است که محقق باید به آن‌ها توجه داشته باشد. همچنین می‌توان به مقایسه نتایج به دست آمده از مطالعه حاضر با نتایج سایر مطالعه‌ها پرداخت و با توجه به مجموعه شواهد نتیجه‌گیری نمود. در صورت لزوم می‌توان پیشنهادهایی برای انجام مطالعات بهتر و کامل‌تر در آینده ارائه داد.

فهرست منابع

اعتبار یک گزارش پژوهشی علاوه بر صحت و دقت داده‌ها استدلال حاصل از آن‌ها به منابع و مراجع مورد استفاده است. در پایان لازم است کلیه منابعی که در تحقیق مورد استفاده قرارگرفته‌اند، به شیوه‌ای مطلوب ذکر شوند. شیوه نگارش منابع در نشریات مختلف متفاوت است و بهتر است از راهنمایی این نشریات و شرایط نگارش مقالات کمک بگیریم.

این مقاله را حتما بخوانید: مهم‌ترین اصول و معیارهای پژوهش های علمی چیست؟

پیوست وضمائم

اگر مقاله علمی دارای مطالبی باشد که در گزارش پژوهش علمی ضروری نباشد مؤلفان را در پیوست‌ها ضمیمه مقاله می‌کنیم. به‌طور کلی آنچه پرسشنامه را در درک ارزشیابی و تکرار پژوهش یاری می‌کند (نسخه کاملی از آزمون‌ها یا پرسش‌های چاپ نشده و شاخص‌های آماری) در پیوست ارائه می‌شود.

نوشته های مشابه

انواع مقالات

مقالات را از چند دیدگاه می توان دسته بندی کرد. یکی از این دسته بندی ها می تواند بر اساس محتوای…

نحوه تدوین انتخاب موضوع

چگونه یک موضوع خوب برای پایان نامه، مقاله، تحقیق و یا پروپوزال خود انتخاب کنیم ؟ همواره یکی از مهم ترین…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =