/ در روش تحقیق / توسط

رفتارهای سوء پژوهشی

با وجود فن‌آوری‌های نوین، نشر و گسترش دانش به‌راحتی صورت می‌گیرد و دستاوردهای علمی در اندک زمانی به صورت رایگان یا با صرف هزینه‌ای ناچیز در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

اما گاهی برخی افراد از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با بهره‌برداری نادرست از این شرایط، مسائلی را برای جامعه به‌ویژه در فضاهای علمی به وجود می‌آورند.

جعل داده‌ها. عبارت است از گزارش مطالب غیرواقعی و ارائه‌ی داده‌ها یا نتیجه‌های ساختگی به‌عنوان نتیجه‌های آزمایشگاهی، مطالعات تجربی و یا یافته‌های شخصی، مانند ارائه نتیجه‌های ساختگی به‌عنوان خروجی نرم‌افزار

تحریف داده‌ها. منظور از تحریف آن است که ثبت و ارائه‌ی نتیجه‌های پژوهشی به نحوی باشد که مواد پژوهش، وسیله‌ها و ابزار یا فرایند جمع‌آوری داده‌ها دست‌کاری شود، یا دادهای حذف یا تغییر یابد و نتیجه‌ی پژوهش در راستای اهداف خاص دنبال شود، مانند ۱) دست‌کاری درداده ها به منظور رسیدن به نتیجه های دلخواه؛ ۲) ارائه مراحل آزمایشگاهی یا فرایندهای غیر واقعی تحلیل، برای رسیدن به نتیجه هایی که در مقاله داده شده است؛ یا ۳) دستکاری نتیجه های بدست آمده از مطالعات تجربی یا پیمایشی.

این مقاله را بخوانید: دلایل ارتکاب سرقت علمی چیست

سرقت علمی. شامل اقتباس نزدیک افکار و الفاظ نویسنده دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه ها و شباهت های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده ها، فرآیندها، نتیجه ها یا کلمه های دیگران به خود، بدون ارجاع مناسب است. ترجمه کل یا بخشی از آثار دیگران بدون کسب اجازه و معرفی آن به عنوان یک پژوهش اصیل از مصادیق سرقت علمی است.

اجاره ی علمی. پژوهشگر به جای آنکه خود به انجام پژوهش بپردازد، افرادی را برای این منظور بکار گیرد و خودش در فعالیت پژوهشی چندان تلاش نکند، سپس بعد از تحویل کار، با دخل و تصرف اندکی در پژوهش صورت گرفته، آن را به نام خود منتشر نماید.

تضاد منافع. مجموعه شرایطی که در آن تصمیم حرفه ای در مورد یک هدف اولیه (تعهد اصلی پژوهشگر به آزمودنیها) تحت تاثیر یک منفعت ثانویه (مالی، اعتبار فردی، اعتبار دانشگاهی، شهرت) قرار می گیرد. نویسنده مقاله باید منافع همه ی ذینفعان را به عنوان معتمدان آنها در نظر گیرد و هرگونه تعارض منافع را که از نگاه ذینفعان مختلف پوشیده است، در متن یا ذیل مقاله، به طور شفاف اعلام نماید.

نوشته های مشابه

دلایل ارتکاب سرقت علمی چیست

هر یک از ما می‌توانیم دلایلی را حدس بزنیم. پژوهش‌های علمی متعددی نیز در این زمینه صورت گرفته است و…

منشور اخلاقی در پژوهش

رعایت اصول اخلاقی در پژوهش یکی از ارکان و عناصر اساسی برای پژوهش اثربخش می باشد و عدم رعایت اصول…

4 دیدگاه

  1. تعقیب: ویژگیهای لازم برای محقق - انجام پایان نامه

  2. تعقیب: مهم‌ترین اصول و معیارهای پژوهش های علمی چیست؟ - انجام پایان نامه

  3. تعقیب: مقاله علمی پژوهشی چیست؟ - انجام پایان نامه

  4. تعقیب: معیار های انتخاب موضوع - انجام پایان نامه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =