آخرین خبرها
خانه / اخبار جهان / جزئیات راهکار تحقق «جهش تولید» در سال جاری- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

جزئیات راهکار تحقق «جهش تولید» در سال جاری- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در گفت و گو باخبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره راهکارها تحقق شعار سال و تاثیر آن در حل مشکلات اقتصادی گفت: نامگذاری هوشمندانه ی سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید، ضرورت خروج از رکود در این سالها را بیش از پیش نمایان ساخته است. با مرور به شعار چند سال اخیر رهبری همچون حمایت از تولید داخلی در سال 97، رونق تولید در سال 98 و جهش تولید در سال 99 تاکید ایشان بر دغدغه تولید را برهمگان و علی الخصوص سران سه قوه آشکار میسازد.

 وی ادامه داد: اینکه در این سالها مسئولین مربوطه به چه نتایجی دست یافته اند و آیا خروجی فعالیت ها مثبت بوده است یا خیر، باید به این نکته رهبری اذعان کرد که مشکلات اقتصادی و معیشتی آحاد جامعه افزایش و از سفره آنان کاسته شده است. گواه این موضوع انتشار آمارهای داخلی و خارجی از رشداقتصادی دو سه سال اخیرکشور است که شیب رشدمنفی را گواهی میدهد. این موضوع دقیقا این نکته را تداعی میکندکه در صورت حرکت مسئولین زیربط در توجه به دغدغه رهبری ،کشور دچار این همه مشکلات اقتصادی و معیشتی نمیشد.

 امام قلی تبار در پاسخ به این سوال که آیا بستر لازم برای حرکت در این فرآیند در کشور وجود دارد گفت:  وضیعت تولیدحال حاضر کشور مساعد نیست زیرا بنگاههای زیادی به دلائل نبود تقاضا در بازار مصرف داخلی و مشکلات صادراتی بواسطه تحریم های مالی ،فرسودگی خطوط تولید،وجود محصولات خارجی مشابه ،قاچاق سالیانه حدود 8 میلیارد دلاری کالا،کاهش قدرت خرید مصرف کننده ،وجود مشکلات در تامین مواد اولیه محصولات تولیدی ، مباحث مالیاتی ،تسهیلات بانکی معوق با بهره ی بالا ، و از همه مهمتر نبود تضمین سرمایه گذاری تولیدکنندگان ، عدم وجود چشم انداز روشن از تولید درکشور یا دست از فعالیت کشیده اند و یا با ظرفیت کمتر از توان اسمی خود مشغول به فعالیت هستند.

 این فعال کارگری بیان کرد: همچنین دولت هم کاستی هایی درچگونگی حمایت از تولید با خود به یدک میکشد و نیز در نزد سرمایه گذار و تولیدکننده جایگاه خود را بطور کامل از دست داده و یک دولت ناکارآمد اقتصادی قلمداد می گردد. 

 وی در ادامه افزود: اساسی ترین الزامات در سال جهش  تولید، وجود هماهنگی و همدلی بین سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه میباشد. تعامل بین سه قوه چه از بعد تصویب و چه ازبعد اجرای قوانین مرتبط با حمایت از تولید، نقش بسزایی در ایجاد زیرساخت لازم جهت دستیابی به اهداف شعار سال جاری خواهد داشت. لذا هرسه قوه در مرحله اجرا میبایستی با تکریم به تولید کننده داخلی، با اراده لازم اقدام به جلوگیری از ورود قاچاق کالا یا دریافت مالیات و عوارض مضاعف بر واردات کالاهای مشابه تولیدداخلی نماید(به شرط تولید محصولات با کیفیت و به روز و نظارت دقیق دستگاههای مرتبط درتولید) تا تولیدکننده و سرمایه گذار با اطمینان از اراده مسئولین نسبت به چشم انداز فعالیت خود خوشبین گردند.

 وی گفت: در مرحله ی دوم اقدام به افزایش قدرت خرید کارمندان و کارگران نمایدکه بیش از 70 درصد جمعیت کشور را شامل میشوند و مصرف کننده نهایی کالاها و خدمات هستند زیرا حقوق بگیران با افزایش درآمدخود این مبالغ را صرفاً در جـهت تامین اقلام مورد نیاز خـانوار خـود هزینه  مینمایند که نه تنها باعث افزایش تورم نخواهد شد بلکه تقاضای واقعی درکشور ایجاد مینماید با این اوصاف قطعاً ظرفیت های نیمه استفاده و نیمه فعال بنگاههای تولیدی را تشویق به فعالیت خواهد نمود. با اجرای فرآیند مرحله ی اول و به موازات آن استقرار عدالت مالیاتی ، قطعا درآمد مالیاتی دولت افزایش خواهد یافت .لذا میتواند با ارائه مشوق های مالیاتی به بخش تولید ،لازمه استفاده از این مشوق ها را اشتغالزایی و افزایش ظرفیت در تولید قراردهد که میتواند محرک خوبی برای جذب نیروی جویای کار باشد.

 امام قلی تبار اظهار داشت: به موازات آن فرآیند تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید چه داخلی و چه خارجی را خود تضمین و یا تسهیل نموده ویا با سرمایه گذاری دولتی ایجاد نماید.البته دولت در بحث حمایت از تولید ،کارنامه درخشانی با خود ندارد زیرا تجربیات تلخ حمایت از دو خودرو ساز بزرگ کشور و نیز ارائه تسهیلات سرمایه درگردش به بنگاهها بدون دارا بودن برنامه و ساختار منسجم از آن جمله است که در سال جاری میبایستی بطور کامل فرآیندهای اینچنینی مورد بازنگری اساسی قرارگیرد.

 وی گفت:  لازم به توضیح است که در صورت تصویب قوانین کارآمد و مفید مورد نیاز تولید  و اجرا و نظارت دقیق عملگرایانه ی تک تک فرآیندهای آن از سوی مسئولین سه قوه قطعا جهش تولید در کشور انجام میپذیرد زیرا تولیدکننده با دارا بودن چشم انداز روشن و وجود تقاضا نسبت به محصولات تولیدی حداقل در داخل کشور به ادامه فعالیت امیدوار و خوشبین خواهد بود اگرچه معافیت های مالیاتی قابل تاًمل وهدفمند به آن اضافه شود و چرخه تامین مواد اولیه از سوی دولت تسهیل گردد به معنای واقعی کلمه  خروج از رکود به راحتی امکانپذیر خواهد بود.

 این فعال کارگری اظهار داشت: در هر صورت با اینکه امسال سال جهش تولید قلمداد میگردد اما برخلاف گذشته و بنا بر تاکیدات رهبر انقلاب موفقیت این موضوع میبایستی در زندگی روزمره آحاد جامعه بطور محسوسی احساس گردد. لذا حل چالش های موجود در سر راه تولید کشور در مرحله اول به اراده مسئولین زیربط علی الخصوص قوه مجریه بستگی دارد زیرا سرمایه گذاران و تولیدکنندگان که در حقیقت سنگربانان عرصه جهاد اقتصادی  و نیز کارگران که در واقع سنگرسازان این عرصه تلقی میشوند در صورت فراهم بودن زیر ساخت مورد نیاز یادشده جهش تولید را به معنای واقعی کلمه عینیت میبخشند.

انتهای پیام/

 Source link

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

استقلال امسال مدعی اول قهرمانی است ؛ استراماچونی باید رفتنش را زودتر اعلام می کرد

ساعت 24-آرش رضاوند: اعتقاد دارم استراماچونی می‌توانست در استقلال بماند ؛ استقلال امسال مدعی قهرمانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *