/ در مقاله اقتصاد / توسط

بررسی تطبیقی مالیات بر ارزش افزوده در ایران با سایر کشورها

موضوع مقاله: بررسی تطبیقی مالیات بر ارزش افزوده در ایران با سایر کشورها

چکیده مقاله:

 مالیات ها یکی از مهم ترین و با ثبات ترین منابع کسب درآمد برای دولت ها می باشد. در بین انواع مالیات ها، مالیت بر ارزش افزوده یک نوع مالیات نیز یکی از بهترین انواع هاست. مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات چند مرحله ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات تولید و توزیع بر اساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می گردد. در حال حاضر بیش از 140 کشور جهان از این روش مالیاتی استفاده می نمایند که نرخ های آن بین 3 الی 25 در صد در کشورهای مختلف نوسان دارد. یکی از مهم ترین مزایای آن شفاف سازی معاملات اقتصادی، گسترش پایه های مالیاتی بر اساس مصرف، افزایش درآمدهای مالیاتی قابل اتکا برای دولت، توسعه عدالت مالیاتی، متکی بر خود اظهاری و ….. می باشد و عمده ترین معایب آن نیز مربوط به آثار احتمالی تورمی است .
در این مقاله مفهوم مالیات بر ارزش افزوده بیان گردیده است. ابتدا تاریخچه آن در جهان و ایران، سپس تعاریف و مزایا و معایب آن به زبانی ساده و گویا بیان شده برای این منظور پس از بررسی مهم ترین مطالعات تجربی انجام شده در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در کشورها و مناطق مختلف با کشور ایران مورد بررسی تطبیقی قرار گرفته است.

واژگان کلیدی: مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، آثار درآمدی، آثار تورمی، آثار توزیعی .

نویسندگان: صادق احتشامی، سمیرا الفتی

سال انتشار: 1395

تعداد صفحات: 17

قیمت (تومان): 2500

نوشته های مشابه

تحلیل مالی حوادث شغلی در 3 گروه صنعتی صنایع شیمیایی، خودرو سازی و ساختمانی سازمان بورس اوراق بهادار تهران

موضوع مقاله: تحلیل مالی حوادث شغلی در 3 گروه صنعتی صنایع شیمیایی، خودرو سازی و ساختمانی سازمان بورس اوراق بهادار…

بررسی رابطه بین تنوع بازارهای مالی و ثبات اقتصادی: مطالعه کشورهای درحال توسعه

موضوع مقاله: بررسی رابطه بین تنوع بازارهای مالی و ثبات اقتصادی: مطالعه کشورهای درحال توسعه چکیده مقاله:  جهان دارای اقتصادهایی…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *