انجام پایان نامه

انجام پایان نامه یکی از وظایفی است که هر دانشجو در مقطع ارشد و دکتری باید انجام دهد. چند سالی است که انجام پایان نامه در مقطع کارشناسی نیز با سختی دنبال می شود. دانشجو باید یک موضوع پایان نامه در رشته و زمینه کاری خود پیدا کند. آن را با استاد راهنمای خود در میان می گذارد و گاهاً دیده شده استاد مشاور نیز در این زمینه کمک کننده است. دانشجو باید تمام مراحل پایان نامه را با استاد راهنما و مشاور خود گزارش دهد. اینکار باعث پیشرفت کار پایان نامه می شود و غلط های آن نیز سریعتر رسیدگی می شود. پایان نامه یک درس 6 واحدی است. هر دانشجویی اگر بخواهد در مقطع تحصیلات تکمیلی در نظام آموزش و پژوهش درس بخواند و مدرک بگیرد باید پایان نامه خود را دفاع کند و الا این مقطع تمام نمی شود.

انجام پایان نامه ارشد

پایان نامه درسی 6 واحدی در مقطع کارشناسی ارشد است. این درس حیاتی ترین واحد ها را در ارشد دارد، چرا که اگر به دفاع نرسد فرصت 2 ساله یک دانشجو به هدر می رود. پایان نامه باید به درستی و صحت کامل انجام شود. اگر فرد نتواند موضوع مناسب انتخاب کند و آن را به استاد راهنما ارائه دهد. فرد فرصت ها از دست داده است. انتخاب موضوع گام اول در پایان نامه مدیریت است. و فرد در مرحله بعدی با انجام پروپوزال کار را در این مرحله تمام می کند. و به مرحله بعدی که ارائه فصل های پنج گانه است می رسد. پایان نامه باید طبق متد علوم اجتماعی نوشته شود و رشته مدیریت نیز جزء رشته های علوم اجتماعی است.

انجام پایان نامه مدیریت

پایان نامه مدیریت در رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت اجرایی، مدیریت جهانگردی، مدیریت ورزشی، مدیریت مالی و… انجام می شود. این مجموعه مخصوص رشته های مدیریت با هر گرایشی است. پایان نامه مدیریت به خاطر تنوع زیاد موضوعی با پیچیدگی بیشتری همراه است و این موضوعات نباید تکراری باشند تا ارزش کار انجام شده و پایان نامه بالا و قوی باشد. دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری بیشترین مشکل را با نرم افزارهای آماری رشته خود دارند. بطوریکه از این بعد یک ضعف محسوب می شود. کار پایان نامه به عنوان اولین کار پژوهشی یک دانشجو در مقطع ارشد است. دانشجو اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشد باید از پایان نامه و تز دکتری خود، انجام مقاله کند. این موضوعات پایان نامه نیازمند مقاله بیس هستند. این مقالات به عنوان یک راه روشن در کنار دانشجو می باشد. و دانشجویان از مدل ها و فرضیه ها و گاها سوالات مشابه آن در طرح پایان نامه خود استفاده می کنند.

 

پایان نامه

پایان‌نامه یا تز یا رساله نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی اساتید نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسیبه صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.در بسیاری از متون از کلمهٔ «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دورهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمهٔ «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دورهٔ دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رسالهٔ دکتری» با پایان‌نامهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدیدبودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دورهٔ دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده است، باشد.