انجام مقاله

انجام مقاله

انجام مقاله یک کار علمی است. بعد از انجام پایان نامه، فرد دانشجو به دنبال مقاله می روند. انجام مقاله علمی پژوهشی معمولا بصورت کامل از پایان نامه می باشد. یعنی فرد بعد از اتمام انجام پایان نامه شروع به استخراج مقاله از پایان نامه می کند و مقاله را از پایان نامه خود می نویسد. مقاله قبل از جلسه دفاع حتی می تواند نظر اساتید را به خود جلب کند و دانشجو نمره بیشتری از جلسه دفاع خود برداشت کند. مقاله با هدف ترویج علم انجام می شود. این مقاله ها را بصورت رایگان در اختیار دانشجویان در سراسر دنیا قرار می دهند. مطالعه این مقاله ها باعث بزرگتر شدن حیطه علوم می شود. در واقع محک جدی یک دانشجو در کارهای پژوهشی است.

مقاله چیست؟

مقاله در لغت به معنای گفتار، مبحث، سخن، قول و فصلی از کتاب یا رساله آمده است و در فرهنگ معین یکی از معانی این کلمه را نوشته ای دانسته شده که درباره موضوعی نویسند. پیشینه مقاله نویسی در زبان فارسی چندان نیست، درکشور ما مقاله نویسی از نیمه دوم قرن سیزدهم  فراتر نمی رود. مقاله یک بخش طولانی از نوشته ای است که پایان نامه یا تحقیقی را ارائه می دهد.کلمه ی مقاله بر گرفته از کلمه ی لاتین “exagium” است که به معنای ارائه ی یک مورد است. هنگام نوشتن یک مقاله،شما در حال ساخت مورد و مساله ای جهت ارزیابی نقطه نظرات شخصی،تجزیه و تحلیل ،تفسیر و یا نشان دادن مجموعه ای از حقایق و روش ها هستید.

انواع مقاله ها

مقالات به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند مانند:

 • استدلالی
 • توصیفی
 • تحلیلی
 • اکتشافی
 • مروری

همه انواع مقالات ،دارای هدف مشترکی هستند که آن هم ارائه ی یک موضوع جذاب برای خواننده است. در نتیجه همه ی مقالات نه تنها بر روی صحت واقعیت ها و حقایق موجود، بلکه بر روی انتخاب، ارزیابی انتقادی، سازمان و معرفی این حقایق نیز تکیه می کنند.

ساختار ۸گانه مقاله

 • عنوان مقاله
 • اسامی نویسندگان
 • چکیده
 • کلمات کلیدی
 • مقدمه
 • بدنه یا متن
 • نتیجه گیری
 • منابع و ماخذ

انجام مقاله مدیریت

مقاله در رشته مدیریت بسیار نیازمند دانش و آگاهی است. رشته های مدیریت (مدیریت بازرگانی، دولتی و…) می باشد. انجام مقاله مدیریت باید به شیوه ای نگارش شود که با مجلات مطابق باشد. این تطبیق نیازمند یک روال است که اکثراً مجلات به عنوان راهنمای نگارش مقاله در خود دارند. در انجام مقاله ISI باید استاندارد یک مقاله مثلا رفرنس نویسی رعایت شود. این شامل مقدمه، بیان مسئله ، پیشینه تحقیق، مدل سازی و پیشنهادات و نتیجه گیری یک مقاله هم می شود. استاندارد ارائه یک مقاله به مجله در خود یک مجله علمی پزوهشی یا ISI دیده می شود. داشتن دانش مقاله نویسی کار را برای شما راحت می کند. دانستن یک روش تحقیق نیز به شما در نگارش مقاله ISI کمک می کند. در رشته مدیریت همانند رشته های دیگر موضوعات بروز وجود دارد. این موضوعات باید برای نوشتن یک مقاله مدنظر قرار گیرد.

 

انجام مقاله ISI

امروزه اکثرا دانشجویان به دنبال انجام مقاله ISI هستند. این کار دو مزیت بزرگ دارد: ۱- نمره کامل از انجام مقاله ISI برای پایان نامه و جلسه دفاع که همان ۲ نمره است، دریافت می کنند. ۲- تحصیل در خارج از کشور با نگارش مقاله ISI راحت تر می شود. پس بسیار با اهمیت است که بعد از انجام پایاننامه ما به مقاله نویسی روی بیاوریم. برای یک مقاله خوب باید یک عنوان یا یک موضوع خوب پیدا کنیم. اولین چیزی که در یک مقاله به چشم می آید عنوان مقاله است. این قسمت از مقاله باید ویژگی هایی به شرح زیر داشته باشد:

عنوان باید ساده، قابل فهم، واضح و قابل پردازش باشد.

عنوان باید تا حد امکان کوتاه و مختصر باشد.

عنوان باید در برگیرنده واژگان کلیدی باشد.

عنوان نباید پیچیده و حاوی اصطلاح های اختصاری باشد.

عنوان می بایست شامل کمترین حروف ربط و علامت گذاری باشد.

 

اهمیت مقالات ISI در رزومه پژوهشی دانشجو

مقاله به عنوان یک نتیجه پژوهش یاد می شود. اهمیت مقالات به قدری در کشور ما بالا رفته که رزومه پژوهشی فرد گاها به تعداد مقالات معتبری که مورد چاپ قرار گرفته اند خلاصه می شود. البته میزان اعتبار مقالات مختلف یکسان نبوده و برخی از مقالات به مراتب اعتباری بیش از سایرین دارند. به صورت یک اصل کلی تقریبا در تمام رشته ها، مقالات آی اس آی بیشترین اعتبار را دارند . یکی از شاخصه های مهم در اعتبار مقاله تعداد ارجاعات یعنی تعداد پژوهشگرانی است که از مقاله به عنوان کار پژوهشی یاد کرده اند. اعتبار مجله ای که یک مقاله را چاپ کرده است نیز عامل بسیار مهمی است. هرساله پایگاه های اطلاعاتی گزارشی از تعداد ارجاعات نشریه های تحت پوشش منتشر میکنند و بر این اساس نشریات معتبر را دسته بندی می نمایند. از معروفترین این ارزیابی ها، دسته بندی های انجام شده توسط پایگاه اسکوپوس است که در وبسایت scimagojr.com قابل مشاهده است.