اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی  طی دو دهه گذشته، به کلی دگرگون شده است. ابداع هواپیما، ماشین های فاکس، ارتباطات کامپوتری و تلفنی جهانی و پخش برنامه های تلویزیونی از طریق ماهواره در سراسر جهان، فاصله های جغرافیایی و فرهنگی را به نحو چشمگیری کاهش داده است. این پیشرفت ها باعث شده  شرکت ها نیز، به طور قابل ملاحظه ای، بازارها و منابع تامین اقلام مورد نیاز خود را تنوع بخشیند. یک شرکت آمریکایی مثل کرایسلر، برای تولید اتومبیل های خود عمدتا از قطعات تولید شده در ایالات متحده استفاده می کرد و برای فروش اتومبیل های تولیدی خود نیز اساساً به بازار ایالات متحده آمریکا امید داشت، اما امروزه وضع اندکی تغییر کرده است، شرکت کرایسلر هم اکنون برای تولید اتومبیل قطعات مورد نیاز خود را از منابعی در ژاپن یا کره و آلمان و ده ها فروشنده دیگر در سایر کشورها تامین می کند و اتومبیل های تولیدی خود را نیز در سراسر جهان به فروش می رساند.

شرکت های فعال در صنایع مختلف با استفاده از خط مونتاژ نسبت به تولید و عرضه کالا اقدام می کنند به مورد زیر توجه کنید:

در گذشته بیشتر پوشاک مصرفی را ایالات متحده امریکا در خود کشور تولید و به مصرف می رسید. عمدتا عملیات برش و دوخت، توسط کارگران مهاجری که ساعات طولانی کار می کردند در نیویورک انجام می گرفت. بعداً این کارگران تشکیل اتحادیه داده و درخواست افزایش حقوق کردند. پس تولیدکنندگان به دنبال  کارگرانی با حقوق و مزایای کمتر، به ایالات جنوبی نقل مکان نمودند. اخیراً این تولیدکنندگان عملیات تولیدی خود را از امریکا به آسیا منتقل کرده اند. امروزه، بیل بلاس یکی از طراحان طراز اول ایالات متحده پارچه ای را که از پشم استرالیا بافته شده و طرح های چاپی ایتالیایی بر روی آن نقش بسته است می آزماید؛ سپس لباسی را طراحی کرده و طرح آماده شده را به نماینده ای واقع در هنگ کنگ ارسال می دارد. این نماینده، سفارش تولید را به کارخانه ای واقع در چین می دهد. پس از آن لباس های آماده، با هواپیما به نیویورک ارسال شده و برای فروش بین فروشگاه های بزرگ توزیع می شوند.

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی

شرکت های آمریکایی علاوه بر این که برای تامین قطعات، مواد اولیه مصرفی و کالاهای مورد نیاز خود متوجه کشورهای خارجی هستند. برای فروش محصولات خود نیز به همین کشورها توجه دارند. لیکن این شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که برای انجام مطلوب این مهم، به تنهایی توانایی لازم را ندارند. بنابراین برای نیل به این منظور آن ها با شرکت های خارجی که بعضا رقبای آن ها نیز محسوب می شوند- پیوندهای استراتژیک تشکیل می دهند. در این میان، شرکت های جدید نقش عرضه کنندگان مواد اولیه و اقلام مصرفی، توزیع کننده، شرکای تکنولوژیک یا تجاری را خواهند داشت. تمام این ها بدین معناست که ما چه در حال حاضر و چه در آینده، شاهد پیوندهای شگفت انگیزی بین رقبای بین المللی خواهیم بود.

این مقاله را مطالعه کنید:  بیانیه های ماموریت

دوازده + هجده =

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =